Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
Produkty
Návštěvnost
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes101
mod_vvisit_counterVčera145
mod_vvisit_counterTento týden998
mod_vvisit_counterMinulý týden1435
mod_vvisit_counterTento měsíc3259
mod_vvisit_counterMinulý měsíc5530
mod_vvisit_counterCelkem156565

Technologie dělového vrtání

Hluboké vrtání je technologie umožňující vyvrtání otvorů o průměru od 1mm do průměru 50mm. Hloubka vrtání je závislá od průměru díry (vrtáku) a druhu vrtaného materiálu a například díru o průměru deseti milimetrů v nástrojové oceli není problém vrtat i do hloubek výrazně přesahujících 2.000mm. Při dodržení technologického postupu lze i při této hloubce průměr díry udržet v toleranci H8 a osová nepřesnost vyústění díry se pohybuje i při této hloubce v rámci desetin milimetru. Maximální hloubka dělového vrtání jako takového leží na hranici 6.000mm. Vrtání samotné je prováděno dělovým vrtákem, což je speciální jednobřitý nástroj s tvrdokovovým břitem a stopkou s dutinou pro přívod chladícího média (olejové mlhy). Vrták je s vypnutými otáčkami zasunut do otvoru předvrtaného do hloubky cca 40mm, jsou spuštěny otáčky a posuv a bez přerušení je vrtáno na požadovanou hloubku. Po dosažení požadované hloubky vrtání jsou otáčky vrtáku vypnuty, a vrták je vysunut.

 

Výhody dělového vrtání

Hlavní výhodou technologie dělového vrtání je naprostá jednoduchost a univerzálnost této technologie. Dělové vrtání za použití námi vyráběné technologie je možné nasadit na veškeré běžně dostupné výrobní zařízení s dostatečným rozsahem posuvu (horizontální vyvrtávačky, souřadnicová vyvrtávačky, cncfrézky,sloupové a radiální vrtačky,soustruhy,atd.). Díky tomu, že vrtání je prováděno pomocí strojního posuvu a nepřerušovaného řezu, šetří oproti klasickému HSS vrtání nejenom strojní čas a stroj, ale i obsluhu stroje. Reálná úspora strojního času oproti vrtání prodlouženými HSS vrtáky je 80-90% strojního času. Velmi podstatnou výhodou technologie dělového vrtání je i jistota procesu. Dojde-li například při hlubokém vrtání k poškození (ukroucení) vrtáku s devadesátiprocentní jistotou se tak stane v místě připevnění tvrdokovového břitu vrtáku k stopce vrtáku. Náprava je velmi jednoduchá, prostě za pomocí dlouhé ocelové tyčky rozdrtíte zbytek břitu který zůstal ve vrtaném otvoru, vyfoukáte jej stlačeným vzduchem ven, nasadíte nový dělový vrták a pokračujete ve vrtání. Nutno podotknout, že ceny dělových vrtáků při délce přesahující 300mm jsou zpravidla nižší než ceny vrtáků HSS.

 

Nevýhody dělového vrtání

Nevýhodou dělového vrtání se se stále postupující technologií monolitních tvrdokovových vrtáků stává produktivita práce. Tato nevýhoda je však patrná pouze u vrtání otvorů s menší hloubkou než 20D. Při vrtání otvorů s hloubkou větší nemá tato technologie konkurenci.

 

Co potřebuji pro dělového vrtání

1.    Dělový vrták o správném průměru a délce
2.    Upínač pro středové chlazení
3.    Přístroj VM1

 

 
Banner